Lednice na Moravě
23. října 2010 1. výlet
Lednice na Moravě
Protože spojení z Nosislavi na jih je o víkendu dosti mizerné, museli jsme se vypravit již brzy ráno a k tomu několikrát přestupovat. V Hustopečích na lokálku, v Šakvicích na vlak do Podivína. V Podivíně jsme měli menší pauzu. Prohlédli jsme si pštrosy, které chovali u nádraží a šli jsme do centra na autobus do Lednice. Byla celkem zima, ale z mrazivého rána se klubal krásný podzimní den.
V Lednickém parku jsme si nejprve dali v cukrárně horkou čokoládu. Zámecký park byl poprvé doložen v polovině 16. století. Je postupně měněn ve velkorysý barokní park vybavený severně od zámeckého průčelí terasou přístupnou rampami se sochařskou výzdobou. Koncem 19. století probíhaly klasicistní úpravy parku, jež vyvrcholily v letech 1805–1811 v romantickou přeměnu podle projektu architekta Fantiho na přírodní krajinářský park řešený na principu průhledů. Řeka Dyje byla spoutána do systému kanálů a rybníků, je zde maurská vodárna a akvadukt, byly navršeny ostrovy navzájem propojené mosty. Poslední úprava zámeckého parku proběhla v letech 1884–1887, kdy byla část upravena podle plánů architekta Michelliho ve francouzském stylu s pravidelnou osovou formací stříhaných křovin a s kašnami a antickými sochami a fragmenty. Park obsahuje 112 druhů jehličnanů a 462 druhů listnáčů.
Stromy tady byly překrásně „vymalovány“. A stromy byl náš dnešní cíl, a to především velmi vzácné staleté kousky, např. jerlín japonský, duby, lípy, buky a javory. Pro nás nejzajímavější byl jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba).Opadavý strom s kuželovitou až rozkladitou korunou, dorůstající do výšky 30 až 40 m. Má zajímavé a atraktivní listy (přestože má listy, je řazen mezi jehličnany), mají zhruba klínovitý tvar, se dvěma i třemi laloky. Dvoudomý strom s jednopohlavními květy. Samičí květy jsou v jehnědovitém květenství, samčí květy jsou na stopkách, kvete v dubnu až květnu. Pochází z jihovýchodní Číny. Dřeviny blízce příbuzné jinanům se nacházejí už mezi permskými zkamenělinami (prvohory), dá se o ginkgu tedy právem hovořit jako o živé fosílii. Výtažky z ginkga se používají v přírodním lékařství i v medicíně.
Potom jsme prošli parkem až k minaretu. Minaret je romantická stavba z let 1797–1802 postavená v maurském slohu o výšce 60 m. Z jednopatrové hranolové budovy, v přízemí prolomené 12 arkádami, vyrůstá štíhlá věž, členěná třemi ochozy. Prohlédli jsme si park z ptačí perspektivy. Dole jsme si dali oběd z domova a vrátili se zpět k zámku. Vydali jsme se ještě na prohlídku palmového skleníku postaveného v letech 1843-1845. Tam bylo pro změnu zase velké vedro a rostly banány a citróny!
Než nám jel autobus zpět, řádili jsme v parku. Hráli jsme stopovanou, hledání předmětů a členů kroužku, schovku v labyrintu. A potom nás, unavené, čekala dlouhá cesta domů!
Libuše Konopíková
Náhledy fotografií ze složky 2010-10-23 Lednice na Moravě